KUNNANVALTUUSTO

Valtuusto kokoontuu pääsääntöisesti keskiviikkoisin klo 19.00 kunnanvirastossa Veteli-salissa tai muussa kokouskutsussa erikseen ilmoitetussa paikassa. Valtuusto voi kokoontua tarpeen mukaan myös muina aikoina. Valtuuston kokoontuu noin 12 kertaa vuodessa.

Tarkastetut pöytäkirjat ovat yleisesti nähtävänä jokaisen kokouksen jälkeisenä seuraavan viikon maanantaina kunnanvirastossa klo 9 - 15. Mikäli mainitulle päivälle sattuu juhlapäivä, on pöytäkirja nähtävänä seuraavana arkipäivänä. Kokouskutsu asialistoineen julkipannaan kunnan ilmoitustaululle ja julkaistaan Vetelin kuntatiedotteessa, mikäli se sopii julkaisun ilmestymisaikoihin. Kokouskutsu ilman asialistaa julkaistaan Perhonjokilaakso-lehdessä, mikäli se sopii lehden ilmestymisaikoihin eikä sitä ole julkaistu kuntatiedotteessa. Muussa tapauksessa kokouskutsu julkaistaan Keskipohjanmaa -lehdessä.

Kunnanvaltuuston esityslistat ja pöytäkirjat ovat luettavissa internetistä.

Vetelin kunnanvaltuusto 2013-2016

Aho Esko puh. 0400777955, esko@osmoaho.fi
Anttila Kimmo puh. 0400265592, kimmo.anttila@veteli.fi
Haapalehto Raimo puh. 0407721623, raimo.haapalehto@veteli.fi
Huusko Mari
Huusko Riitta puh. 0407791680, riitta.huusko@veteli.fi
Järvelä Johanna johanna.jarvela@veteli.fi
Kaistila Kaarle I vpj. puh. 0400462101, kaarle.kaistila@veteli.fi
Koskela Kauko
Lahti Vuokko puh. 0405947289, vuokko.lahti@veteli.fi
Lassila Erkki
Lumppio Erkki puh. 0405127019, erkki.lumppio@pp1.inet.fi
Nykänen Jarmo puh. 0505574356
Pihlajamaa Martti puh. 0405180130, martti.pihlajamaa@veteli.fi
Pulkkinen Jussi
Saari Leo puh. 0407769225
Savolainen Veijo II vpj. puh. 0400260262, veijo.savolainen@veteli.fi
Tikkakoski Saara puh. 0407582764, saara.tikkakoski@gmail.com
Torppa Jukka puh. 0400535882, jukka.torppa@veteli.fi
Torppa Jussi pj. puh. 0405800323, jussi.torppa@veteli.fi
Vikman Pirkko
Åivo Ilpo


_____________________________________________________________


Kunnanvaltuusto kaudelle 2017 -2021

Torppa Jussi KESK

Torppa Hannes KESK

Mäkelä Jari PS

Lassila Erkki KESK

Haapalehto Raimo KESK

Åivo IlpoYL PRO

Saari Petri KESK

Leivo-Rintakorpi Tuija PS

Haukilahti Hannu KESK

Pulkkinen Esko KESK

Vähäkainu Jarno PS

Saarela Hannu KESK

Tikkakoski Saara KD

Palohuhta Tapio KESK

Palosaari Petteri YL PRO

Läspä Kirsi KESK

Nykänen Jarmo PS

Tyynelä Olli SDP

Huusko Riitta KESK

Finnilä Sami KESK

Järvelä Johanna KESK

Varalle valitut:

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Korpela Reino

Kellokoski Helena

Suomen Keskusta

Pilvilampi Jouko

Aho Mirja

Sevola Silva

Anttila Kimmo

Puusaari Sirpa

Leppäniemi Jussi

Tikkakoski Antero

Pollari Kari

Perussuomalaiset

Mikkola Jussi

Aho Leila

Pihlajamaa Arto

Koivumäki Pekka

Suomen Kristillisdemokraatit (KD)

Heikkilä Merja

Harju Timo


PRO - VETELI yhteislista

Pulkkinen Liina
Pihlajamaa Martti